Center for Makroøkologi, Evolution og Klima

Center for Makroøkologi, Evolution og Klima (CMEC) er et forskningscenter på Globe Institute, Københavns Universitet, som beskæftiger sig med makroøkologi og biodiversitet. Centeret bedriver forskning, som er med til at besvare et af biologiens største spørgsmål: “Hvad bestemmer mangfoldigheden og fordelingen af livet på Jorden?

CMEC ledes af Professor Carsten Rahbek, som har forsket i makroøkologi og fordelingen af livet på Jorden i mere end 30 år. Carsten Rahbek er medlem af Det Kongelige Danske Videnskabernes Selskab og af regeringens Biodiversitetsråd.

Læs mere om CMEC på centerets hjemmeside.

 

Foreningen af Danske Biologer (FaDB)

Foreningen af Danske Biologer (FaDB) er den faglige forening for biologi- og bioteknologiundervisere på gymnasierne. Foreningen udgiver medlemsbladet Biofag med artikler og nyt fra UVMs fagkonsulent i biologi.

Læs mere om FaDB på foreningens hjemmeside og følg med på Facebook.

 

Hvem er vi?

Carsten Rahbek

Projektejer, professor og centerleder (CMEC)

 

Emma Emilie Andersen (kontakt)

Projektmedarbejder og kontaktperson (CMEC)

 

Christian Rix

Formand for FaDB, lektor på Rødkilde Gymnasium

 

Karsten Elmose Vad

Projektleder og specialkonsulent (CMEC)

 

Lars Johansen

Kontaktperson for FaDB og lektor på HTX Lillebælt

 

Tak til

En række forskere og gymnasielærere hjælper løbende til med at udvikle og kvalitetssikre Biodiversitet i gymnasiet. Vi skylder en stor tak til dem alle sammen: Anne Andersen, Karina Bergmann, Michael Krabbe Borregaard, Anna Brüniche-Olsen, Rute da Fonseca, Tim Ammitzbøll Gudkov, Jacob Heilmann-Clausen, Rasmus Heller, Anders Højgård Petersen, Signe Koch Klavsen, Thea Kristiansen, Jesper Ruggaard Mebus, Katrine Minddal, Louise Imer Nabe-Nielsen, David Nogués-Bravo, Hannah Lois Owens, Jesper Sonne og Esben Woge Stenderup.